Dengeli Beslenme ve Aklî Dengemiz

Ya arkadaşlar! Tamam, biliyoruz, Türk halkı gerçekten sağlık ve güzellikle ilgili haberleri çok seviyor ve okuyor. Ama bir konu bu kadar da sömürülmez yahu!

Sayenizde günde dört kez beslenme alışkanlığımızı değiştiriyoruz. Yeni bilgiler üzerimize sağanak gibi yağarken, sofrada ne yapacağımız bilmez halde bekleşiyoruz. Çünkü dengeli beslenmeyle ilgili bilgiler acayip dengesiz!

Çay bir gün faydalı, öbür gün gün zararlı… Koşu Pazartesi kalbe iyi geliyor, Salı küt diye öldürüyor.

Günlük içmemiz gereken suyun litresi borsa gibi, her gün değişiyor. Tam bünyeyi üç litreye alıştırıyoruz, birisi çıkıp üç litre çok fazla diyor. İşin kötüsü, bu haber tam siz iki buçukuncu litreyi tüketirken yayınlanıyor. Ve elinizde bardakla damacananın yanında kala kalıyorsunuz.

Kahve A gazetesinde baş ağrısını tetikliyor, B gazetesinde geçiriyor, internette kısırlık yapıyor.

Uzmanın birisi televizyona çıkıp “Tereyağı damarları tıkıyor, sakın yemeyin,” diye halkı uyarıyor. Hemen tereyağını dolaptan çıkarıyorsunuz. Başka bir uzman tereyağı yemeyenlerin Omega 3 ‘ten mahrum kaldığını söylüyor. Siz de ekstra destek için kendinizi balığa, cevize veriyorsunuz. Bu sırada okuduğunuz bir haberde, sağlıklı bir kalp ve damar sistemi için Omega 3’ün en az 2 gramının bitkisel gıdalardan temin edilmesi gerektiğini öğreniyorsunuz. Balığı ve cevizi azaltıp, Omega 3 alabileceğiniz bitkisel bir gıda araştırıyorsunuz. İnternette bulduğunuz sitede bunun için, “1 dilim keten tohumlu ekmeğe doğal kanola yağı ile üretilmiş margarin sürün ve yiyin” yazıyor.
Fırına gidip, “Abi, keten tohumlu ekmek var mı?” diye sorarken, televizyonda bir uzman tereyağının aslında damar tıkanıklığına yol açmadığını söylüyor. Bu arada fırıncı, “Keten tohumlu yok abi, kepekli vereyim mi?” diye soruyor. Hiçbir şey demeden fırından çıkıyorsunuz.

Herhalde bir grup gıcık bilim adamı var. Bunlar laboratuvara girip “Ne bulsak da ezber bozsak?” diye akşama kadar uğraşıyorlar. Akşam da çıkıp hemen basın bülteni gönderiyorlar. Ertesi gün biz yine nevrimiz dönmüş bir şekilde “Muz dalgınlık yapıyor” türü saçma sapan haberler okumaya devam ediyoruz.

Bu rüzgar ne kadar devam eder bilmiyorum ama biz dengeli besleneceğiz derken birileri bundan iyi besleniyor gibime geliyor.

beslenme-e1481887006164

Yazar: Mehmet Salih Uyan

Eğitimci, Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir